Słuchacze SUTW Gminy Świeszyno na Ziemi Lubuskiej… DZIEŃ I

R. W. Emerson pisał: „Nie podążaj tam, gdzie wiedzie ścieżka. Pójdź tam, gdzie jej nie ma i wytycz nowy szlak”. Zgodnie z tym mottem słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gminy Świeszyno wybrali się w kolejną wycieczkę- tym razem na Ziemię Lubuską.

Z terenu gminy Świeszyno wyruszyliśmy zgodnie z zamieszczonym wcześniej rozkładem jazdy- do Rokitna dojechaliśmy około godziny 13. Od razu udaliśmy się do Sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Z Rokitna udaliśmy się do Pniewa, gdzie pod opieką przewodnika poznawaliśmy Międzyrzecki Rejon Umocnień- Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. Bardzo ciekawa nawiązująca do II wojny światowej atrakcja- po Linii Maginota największa linia umocnień. Można było przejść trasę 2,5 godz. lub 1,5 godz. Z racji tego, że było to przejście dla chętnych wybór padł na tą krótszą drogę. Ogromne wrażenie zrobiło zejście ok. 33m w dół pod ziemię! Jak policzyli, co poniektórzy nasi słuchacze było tam ponad 160 schodów. Te umocnienia to nie lada gratka dla miłośników historii i wojska. Długie, nieoświetlone korytarze stwarzały bardzo dobrą atmosferę pod ziemią, dodatkowo wszechobecne nietoperze- normalnie bajka.

Prosto z Pniewa przejechaliśmy się do Gościkowa- Paradyża, gdzie pod swoją opiekę wziął nas ksiądz kleryk, który najpierw oprowadził nas po opactwie cysterskim, a następnie pozwolił podebrać jabłka i orzechy z okolicznego sadu.

W drodze do hotelu podjechaliśmy do Świebodzina, by na własne oczy zobaczyć  Pomnik Chrystusa Króla, który do czerwca 2011 był najwyższym posągiem Chrystusa na świecie.

I tak zakończyliśmy pierwszy, dość aktywny dzień słuchaczy SUTW Gminy Świeszyno na Ziemi Lubuskiej. Ciąg dalszy relacji z wycieczki nastąpi jutro.