Żagań, Łęknica, spotkanie w winnicy, czyli słuchacze SUTW na Ziemi Lubuskiej… DZIEŃ II

„Świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu”.
Nasi słuchacze drugiego dnia, zaraz po śniadaniu ruszyli w kierunku miejscowości Żagań. Zabytki należące do Dawnego Opactwa Augustianów w Żaganiu stanowią jedne z najwyśmienitszych obiektów sakralnych w Polsce. W 2011 roku decyzją prezydenta Bronisława Komorowskiego zyskały status Pomnika Historii. W skład Zespołu Poklasztornego Augustianów wchodzą: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawny klasztor Augustianów, spichlerz klasztorny i konwikt. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP pod względem historycznym i artystycznym z pewnością jest jedną z najbardziej wartościowych świątyń na terenie Dolnego Śląska. Największe wrażenie na naszych słuchaczach zrobiła Żagańska biblioteka klasztorna, która już od XV wieku należała do najsłynniejszych na Śląsku. Do dziś zachowała się niemal w nienaruszonym stanie. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki, które zawdzięcza się specjalnie ukształtowanemu sklepieniu nazywanym sklepieniem szeptanym. Ciekawostką jest, że szeptem można w niej porozumieć się będąc nawet w przeciwległych miejscach pomieszczenia.
Po opuszczeniu Żagania udaliśmy się w kierunku granicy polsko-niemieckiej do miejscowości Łęknica. Sama Łęknica, jak i jej okolice to bardzo malownicze tereny, z licznymi jeziorami, lasami, ścieżkami rowerowymi i konnymi, dodatkowo z zabytkami, dlatego okoliczni mieszkańcy zarówno w Polsce jak i za naszą zachodnią granicą upodobali sobie to miejsce na weekendową rekreację. Jedną z głównych atrakcji jest Park Mużakowski – największy park w stylu angielskim w Polsce, zajmuje ponad 700 ha po obu stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką. Po stronie polskiej znajduje się większa część Parku, bo ponad 500 ha, ale po stronie niemieckiej, przy miejscowości Bad Muskau leży centralna część parku z Zamkiem Bad Muskau, cały XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w tym parku nasi słuchacze przekroczyli granicę polsko- niemiecką i od razu dostrzegli różnicę w obrazie parku: część nasza- niestety zaniedbana, zarośnięta; część niemiecka- o niebo ładniejsza.
Ostatnim punktem zwiedzania naszych słuchaczy w drugim dniu wycieczki było spotkanie w Winnicy CANTINA. Istnieje ona od 2006 roku- położona jest we wsi Mozów. Obecnie powierzchnia uprawy obejmuje 3,3 ha, a dominującymi odmianami są: Riesling, Sauvignon blanc, Pinot Gris, Bianca, Hibernal, Rondo, Regent oraz Dornfelder. Dla naszych słuchaczy przygotowano tam swego rodzaju degustację połączoną z prelekcję na temat odradzających się tradycji winiarskich województwa lubuskiego, opowiedzieli też o metodach uprawy winorośli i winifikacji win.
I tak zakończyliśmy drugi, mega aktywny dzień słuchaczy SUTW Gminy Świeszyno na Ziemi Lubuskiej. Ostatnia część relacji z wycieczki nastąpi niedługo.