Słuchacze SUTW Gminy Świeszyno na ZIEMI KASZUBSKIEJ…dzień I

„Świat jest zbyt wielki, aby wciąż przebywać w jednym miejscu”. Zgodnie z tym mottem słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Gminy Świeszyno wybrali się w kolejną wycieczkę- tym razem na Ziemię Kaszubską
Z terenu gminy Świeszyno wyruszyliśmy zgodnie z zamieszczonym wcześniej rozkładem jazdy. Około 10 rano dotarliśmy do Bytowa, gdzie po krótkim spacerze po rynku głównym udaliśmy się do Muzeum Zachodniokaszubskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od parteru, na którym znajduje się stała ekspozycja etnograficzna poświęcona kulturze materialnej Kaszubów Bytowskich. Z ostatniej z sześciu sal tej wystawy weszliśmy krętymi ceglanymi schodami na pierwsze piętro. Znajdowała się tam ekspozycja o charakterze historycznym, nawiązująca do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej.
Po opuszczeniu Bytowa udaliśmy się do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, gdzie zobaczyliśmy halę na parowozy, sale wystawowe, lokomotywy, wagony, parowozy i urządzenia torowe na wolnym powietrzu. Największą atrakcją i najwięcej frajdy naszym słuchaczom sprawiła jednak przejażdżka drezyną.
Ostatnim punktem planu wycieczki w sobotę było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tam trzeba przyznać trafiliśmy na wspaniałą przewodniczkę Jolę, która w fantastyczny sposób przybliżyła nam historię niepowiązanych ze sobą obiektów, zwyczajów, z różnych dziedzin. Odśpiewane zostały kaszubskie nuty, zwyczaj związany z tabaką też został przybliżony. Spore wrażenie na naszych słuchaczach wywarł Dom Sybiraka przywieziony z Irkucka, wystawa zdjęć obrazujących surowe życie zesłańców, rekonstrukcja bunkru TOW „Gryf Pomorski”, w którym można było przeżyć „prawdziwy” nalot dzięki specjalnym efektom akustycznym, czy też dom powstańca z Adampola.
Z Szymbarku udaliśmy się do hotelu w Kościerzynie, gdzie zapewniony mieliśmy nocleg. Po wspólnej obiadokolacji słuchacze mieli czasy wolny dla siebie.
I tak zakończyliśmy pierwszy, dość aktywny dzień słuchaczy SUTW Gminy Świeszyno na Ziemi Kaszubskiej. Ciąg dalszy relacji z wycieczki nastąpi jutro.